Mamomis negimstama, jomis tampama. Palaipsniui, diena po dienos, patirtis po patirties moteris išmoksta būti mama.
Mokantis naujo – būsimosios mamos vaidmens, susiduriama su įvairiausiais pokyčiais - fiziologiniais, psichologiniais, emociniais, santykių. Tikėtina, jog prisimenama, apmąstoma savo vaikystės patirtis, ryšiai su savo mama, kitais šeimos nariais. Visa tai veikiausiai turės įtakos santykiui su savo vaikeliu.
Vos pradėjusi lauktis, būsimoji mama gali jausti įvairias emocijas. Vienos jų – teigiamos, kitos – ne tokios pozityvios. Visuomenės suformuota nuomonė apie idealų besilaukiančiosios portretą gali sąlygoti įtampą ar nusivylimą, manant, jog nesate tokia, kokia būti „turėtumėte“. Mėginama ieškoti atsakymų knygose, internete, klausinėjama draugių patirties. Neišvengiami ir neprašyti aplinkinių patarimai, suteikiantys tik dar daugiau sumaišties bei neužtikrintumo. Pradedama abejoti dėl savo, kaip būsimosios mamos galimybių. Antra vertus, nesusimąstoma, jog pati geranoriškiausia kaimynė, auginanti ketvertą atžalų, nebūtinai pateiks tinkamiausią įžvalgą Jūsų atveju. Neretai, emocijoms užplūdus, neįvertinamas informacijos pagrįstumas, galima prieiti skubotų, neracionalių išvadų.
Kuo psichologo konsultacijos gali būti naudingos?
Be jokios abejonės, psichologas tėra vienas iš specialistų, galinčių padėti būsimajai mamai. Jis nepakeis gydytojos ginekologės ar akušerės. Tačiau šiuo svarbiu Jums gyvenimo etapu, leiskite specialistų komandai Jums padėti. Psichologo konsultacijų metu, būsimosios mamos gali išreikšti emocijas, išsakyti baimes saugioje, palaikančioje aplinkoje. Naudinga aptarti praeities patirtis, įsisąmoninant, kurios jų sietinos su ankstesniais santykiais, nebeperkeliant į būsimą santykį su vaikeliu. Konsultacijų tikslas nėštumo periodu – padėti būsimajai mamytei pasiruošti naujam vaidmeniui. Nereikėtų baimintis, jog nėštumo laikotarpiu teks analizuoti pačias nemaloniausias Jums temas. Psichologas gerbs Jūsų būseną, jautrumą. Jis gali būti ganėtinai geras emocinės paramos šaltinis – pagalvokite apie tai.
Labai gera, kai atrandame būsimosios mamos vidinį užtikrintumą, stiprybę, įgūdžių užuomazgas. Smagu, kai ją aplanko palengvėjimas – „aš sugebėsiu“.
Vienareikšmiškai, ne visos emocijos juntamos tik dėl būsimojo vaikelio atėjimo. Kai kurios jų gali būti susiję ir su apčiuopiamesniais pokyčiais, pavyzdžiui – kūno. Daliai moterų nėra lengva prisitaikyti prie besikeičiančių kūno formų, o kur dar fiziniai simptomai, galintys sąlygoti diskomfortą – rytinis pykinimas, skausmai, silpnumas. Psichologai pastebi, jog moterys, kurios neatsisako pagalbos, mokantis priimti savo kūną nėštumo periodu, lengviau prisitaiko prie jo pokyčių ir po gimdymo.
Nėštumas gali tapti iššūkiu ir santykiams – ypač, jei jis buvo neplanuotas, jei partneriai skirtingai įsivaizduoja ateitį. Net jei vaikelis yra laukiamas abiejų tėvų, gali iškilti įvairiausių sunkumų (pavyzdžiui, finansinių), kas, savo ruožtu, sąlygoja įtampą. Jei tarpasmeniniuose santykiuose yra neišspręstų konfliktų, vaikelio gimimas gali juos tik dar labiau pagilinti. Pravartu aptarti vertybes, požiūrį – tai gali padėti atrasti poroje bendrumą, sutinkant naują šeimos narį.
Po gimdymo
Naujagimio tėvai susiduria su tam tikrais iššūkiais – reikia įprasti prie naujojo šeimos nario, kinta dienotvarkė, atsiranda naujų pareigų, padaugėja sumaišties. Kai kurios mamos gali jausti nusivylimą, jei situacija neatitinka idealizuotų lūkesčių, jei susiduriama su nenumatytais sunkumais.
Keletas galimų sunkumų po gimdymo:
Psichologo konsultacijų metu, jaunosios mamos gali išreikšti emocijas, taip pat ir „nepatogias“, susijusias su naujuoju, mamos vaidmeniu. Savo emocijų įsisąmoninimas palengvina ir mažylio emocijų supratimą, atspindėjimą. Svarbu apžvelgti ir nuostatas - toleranciją netobulumui, netikėtumams, neužtikrintumui. Būtina įsisąmoninti, jog negalėjimas išlikti visiškai ramiai, ar visko kontroliuoti šimtu procentų, nereiškia, jog esate nepakankamai gera mama.
Kaip sau padėti po gimdymo:
Kaip artimieji gali padėti:
Atgal